FON KULLANIMI : DESTEKLEYİCİ FON

Çektiğimiz tüm fotograflarda bir ana konu olması, izleyen göze bir başrol sunulması önemlidir. Bu sayede izleyici fotograf nereden başlayacağını ya da nerede bitireceğini, anlatılan, gösterilen konunun neyle ya da kiminle ilgili olduğunu kolaylıkla anlayacak ve fotografçının aktarmak istediği anlama daha kolay ulaşacaktır. Ana konuyla birlikte konuyu açıklamaya ve dolayısıyla anlamaya yardımcı olacak diğer detaylar ise destekleyici ögelerdir. Bu ögeler bize mekan bilgisi verebilir, konunun ne olduğunu açıklayabilir ya da ana konunun neyle ilgili olduğunu aydınlatabilir. Bu nedenle de ana konuyla birlikte yardımcı ögelerin de kadrajdaki yerleri, renkleri, büyüklükleri ve netlikleri önemlidir.

İstanbul’da Galata Köprüsü üstündeyiz… Yaz mevsiminin ilk günlerinde İstanbul’u ziyaret eden bir turist akşamın ilk dakikalarında İstanbul’un keyfini çıkarıyor. Günışığının sona erdiği ve yapay ışık kaynaklarının devreye girdiği bu anlarda az ışık koşulundan dolayı en açık diyafram kullanmak yapılacak en doğru tercihti. Olympus 40 – 150 mm objektifin en açık diyaframı olan 2,8’i seçmeme rağmen enstantane değeri 1 / 2 saniyede kaldı. ISO değerini yükselterek oluşması muhtemel kumlanmadan kaçınmak için bu değeri 100’de bıraktım. Olympus fotograf makinelerinde bulunan 5 Eksenli Sarsıntı Engelleyici özelliği  bu kadar düşük bir enstantane değerinde dahi fotografı net olarak çekmeye yardımcı oldu.

Tele objektif kullanımı ve açık diyafram tercihi arka planı netsizleştirdi. Ancak bu kez bu netsiz alan öndeki kişinin nerede olduğu bilgisini, günün hangi zamanında olduğumuzu göstermesi ve hatta minareler arasındaki mahya ile yılın hangi döneminde olduğumuzu aktarması anlamında oldukça güçlü bir destekleyici fon oluşturdu. Bu kez arka planın fluluğu ana konuyu öne çıkarmak amacı taşımıyordu. Arka plandaki caminin grafik formumun çok belirgin olması ve bizlerin bu forma olan aşinalığımız algılamayı kolaylaştırıyor.

Fotograftaki atmosferin daha güçlü oluşmasını sağlayan bir başka karar da yapay ışık kaynaklarının renk etkisinin fotografta oluşmasını sağlayan White Balance (Beyaz Ayarı) tercihinin GÜN IŞIĞI olarak verilmesi oldu.

Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir