İNSAN VE PORTRE FOTOGRAFLARI: KURGULAR OLUŞTURMAK

Karşılaştığımız çekim konularında zaman zaman kurgular oluşturarak daha etkili sonuçlar almaya çalışıyoruz. Bu tarz çalışmalarda mekân, kadraj, ışık, model gibi her ögenin bizim kontrolümüzde olması gerekiyor. Kurgu yapıldığında amaç etkili bir fotograf elde etmektir. Bu nedenle stüdyoda çalışan bir profesyonel fotografçı titizliğiyle çalışmak gerekir. Tüm fotograf hayatımızı bu tarz çalışmalardan oluşturmak elbet mümkün değildir. Ancak kurgu fotografları çalışırken dikkat ettiğimiz her başlık diğer fotograf çalışmalarımızda da kullanacağımız tekniklerdir. Dolayısıyla her tekrar ettiğimiz, üzerinde çalıştığımız her teknik eskilerin değişiyle “meleke kesbeder” yani alışkanlık, yatkınlık sağlar. Bu yatkınlık diğer çekim çalışmalarında daha hızlı ve doğru kararlar vermemizi, uygulamamızı sağlar.

Küba Vinales Vadisi’nde ziyaret ettiğimiz tütün kurutan köylülerle de benzer kurgu çalışmalar yapıyoruz. İç mekânda yaptığımız bu çalışmalarda kapı ya da pencereden gelen günışığını kullanarak daha etkili bir aydınlatma koşulu sağlama şansımız oluyor. Ancak iç mekân fotograflarda ışığın yeterli olmadığı ya da istediğimiz noktalara düşmediği durumlarda ek ışık kaynakları ve yansıtıcılar kullanabiliyoruz.

Led ışık kaynakları ve yansıtıcılarla ışığı istediğimiz noktaya yönlendirip yeterli aydınlatmayı sağlayabiliyoruz. Gölgeleri temizlemek, portre çekiyorsak ifadenin aydınlanmasın ya da herhangi bir noktanın dikkat çekici olmasını sağlamak bu yardımcı ekipmanla mümkün oluyor.

Böyle yardımcı bir ekipmanla çalışırken birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Bunlardan birincisi yapay bir şekilde sağladığımız aydınlatmanın izleyiciyi rahatsız etmeyecek oranda kullanılmasıdır. Bunun için gücü ayarlanabilir led ışıklar ve farklı kılıflarla rengi değiştirilebilen yansıtıcılar kullanırız.

İkinci dikkat edilecek nokta bu ekipmanı kullanırken bir arkadaşımızın da bize yardımcı olmasıdır. Çünkü çoğu zaman yardımcı ışığı ay da yansıtıcıyı çekim yaptığımız noktadan farklı bir yerden kullanmamız gerekebilir.

Üçüncü nokta özellikle portre çekimlerinde ise bu yardımcı ekipmanı sürekli olarak modelimize doğrultmamızdır. Bir ışık kaynağının ya da yansıtıcının sürekli olarak yüze tutulması kişiyi rahatsız edecektir.

Bu nedenle bu çekimlerde etkisini gözle takip edebildiğimiz yardımcı ışık kaynağı ya da yansıtıcıyı çekim için tüm hazırlıkları tamamladıktan sonra son anda kullanmak daha doğru bir tercihtir.

Led ışık kaynakları, ayarlanabilir ışık miktarı ve önlerine takılabilen filtreleriyle renkleri de kontrol edilebilen yardımcı ışıklardır.

Yansıtıcılar farklı ebatları ve üstlerine takılan farklı renkteki kılıflarıyla kadrajımızda bulunan gölge alanları aydınlatmak için kullandığımız yardımcı ekipmandır.

Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir