YOĞUNLUK FİLTRESİ KULLANARAK UZUN POZLAMA YAPMAK

Koyu renkli camları sayesinde ND (Neutral Density – Yoğunluk) filtreler çok düşük enstantane değerleriyle çekim yapma şansı verirler. Eğer ışık kırma katsayısı yüksek bir filtre kullanırsak pozlama süresi çok uzar ve kadrajımızda hareketli olan konular normalde görmeyeceğimiz bir hale gelebilirler. Örneğin deniz kenarındaki dalgalar pozlama süresi boyunca kıyıya çarparlar ve uzun pozlama sayesinde tülümsü bir görüntü oluştururlar.

Anamur tarafındaki Mamure Kalesi denizin içine uzanan yapısıyla ilginç bir görsellik taşır. Ancak özellikle yaz mevsiminde neredeyse gün boyunca çok dik açıyla gelen güneş sebebiyle fotoğrafının çekilmesi zor bir konudur. Sert ve dik gelen ışık gölgeleri yok edecek dokusu, detayı olmayan bir yüzey görüntüsü oluşturacaktır. Bu sonuç estetik olmayan bir görüntü kaydıdır. Fotoğrafçı dediğimiz kişi mazeret yerine fotoğraf üretmekle mükellef olan kişidir. Bu nedenle fotoğraf için uygun olmayan bir ışık koşulunda dahi ne yapılabileceğinin çarelerini aramak bizim öncelikli işimizdir.

Fotoğrafı çekerken öncelikli olarak geniş açı obejktif kullanarak ön plandaki kayalıkların fotoğrafta daha güçlü görünmesini sağladım. Bu amaçla tripodumu kayalıklara yakın bir noktaya kurdum.

Daha sonra en kısık diyafram değerim olan 22 ile ışık ölçümünü yaptım. Enstantane değerini 1 / 30 saniye olarak buldum. 10 stop ışık kırma katsayısı olan ND filtremi takınca aynı ışık koşulu 30 saniye olarak oluştu. Bu sayede sürekli hareket eden dalgaları tül etkisiyle fotoğraflama şansım oldu.

Bu tarz çekimlerde 2 noktaya daha dikkat etmek gerekiyor:
Fotoğraf makinenizi tripoda bağlayarak sabitlediğinizde makineniz ya da objektifiniz üzerinde bulunan “sarsıntı engelleyici” motoru kapatmalısınız.

 

Fotoğraf makinelerinin MENU’sunde yer alan Uzun Pozlamada Kumlanma Giderici (Long Exposure Noise Reduction) özelliğini de pozlama süreniz 1 saniye ve üzerine çıktığında AÇIK konuma getirmelisiniz. Bu özellik pozlama süreniz kadar hafıza kartına kayıt süresi ekleyecektir, ancak uzun pozlama sonucu oluşabilecek kumlanmayı da bir yazılım sayesinde temizleyecektir.

Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir